Vaše hlášení o transparentnosti, svobodě tisku nebo korporátním a politickém vlivu pomáhá zajistit spravedlivý právní systém a rovnost pro všechny před zákonem.
Detail článku
Končí Knihovna Václava Havla, vzdalující se jeho odkazu? I o jiném, souvisejícím!
„...doufám, že žádný ředitel už nebude jezdit na cesty za peníze knihovny, aby prodal svou knížku. Věřím, že žádný nebude muset být propuštěn za to, že po 16 letech od založení přidá do knihovny dalšího zakladatele. A nebude brát milionové odměny.“
Za informace uvedené na této stránce nese plnou odpovědnost autor textu. European Justice Organization z.s. poskytuje pouze publikační účet pro nezávislé novináře a nenese odpovědnost za obsah ani za uvedené zdroje.
„A já stále doufám, že žádný ředitel už nebude jezdit na zahraniční cesty za peníze knihovny, aby si prodal svou knížku. A věřím také, že žádný nebude muset být propuštěn za to, že po 16 letech od založení přidá do knihovny dalšího zakladatele. A nebude brát milionové odměny.“
„Dagmar Havlová je jediná zakladatelka Knihovny Václava Havla a z toho taky samozřejmě plyne zodpovědnost a povinnosti pro zakladatele, který nemůže jenom tak odejít od svého díla, od Knihovny Václava Havla. Nehledě na morální zodpovědnost, kterou Dagmar Havlová při každé příležitosti neustále připomíná,“ řekl kriticky Žantovský. „Doufám, že přemýšlí o tom, jak se k této roli vrátit a jak postavit knihovnu zpátky na nohy. Protože se obávám, že bez ní to nepůjde. Věřím stále, že na odkaz Václava Havla myslí, že si uvědomuje jeho důležitost a že v sobě probudí zodpovědnost, aby se toho úkolu opět ujala,“ dodal.
„Situace kolem Knihovny Václava Havla mne opravdu mrzí. PhDr. Tomáše Sedláčka, Ph.D., mám ráda jako vzdělance a vizionáře. Případné interní záležitosti a management Knihovny Václava Havla měla řešit především správní rada v čele s jejím předsedou, neboť ta ho do funkce vybrala. Divím se, že místo hledání řešení teď odstupují. Na odkazu mého manžela mi velmi záleží a věřím, že Knihovna Václava Havla je natolik významným symbolem, že se kolem ní znovu podaří spojit osobnosti i skvělé firmy, kterým budou hodnoty Václava Havla blízké. Já Knihovnu Václava Havla neřídím, dlouhodobě se věnuji práci v Nadaci Vize 97, kde nyní připravujeme řadu akcí k připomenutí nedožitých narozenin mého manžela.“
Michael Žantovský je bývalý diplomat, velvyslanec v USA, Velké Británii a v Izraeli. Následně se stal ředitelem KVH. Dnes působí jako člen skupiny zahraničně-politických poradců prezidenta Petra Pavla. Do této funkce byl jmenován v květnu 2023.
Roky jsem chodil na debaty do KVH, často jsem vystupoval z řad veřejnosti. Mluvil jsem krátce věcně i o tématech, která byla ve veřejnoprávních médiích a stále jsou tabu (např. Marokogate). Zprvu mi dával prostor. Později, ke konci jeho ředitelování, mne v mých vystoupeních omezoval, skákal do řeči, bral mi slovo, či odmítal udělit slovo s odůvodněním, že už jsem mluvil dost. Mé příspěvky často zaujaly nejvíce. Jiné řečníky nechal mluvit bez omezení. Většinou hovořili o ničem.
Dnes jej vnímám jako „politického turistu“. Nepřekvapuje, že je opět zaměstnán na Pražském hradě, kdy kauza Marokogate ohrožuje i prezidenta Petra Pavla. V pozadí jsou i zájmy Izraele, které nepochybně Michael Žantovský zastupuje. Postoj a jednání Dagmar Havlové chápu. Další vývoj KVH bude další zkouškou skomírající demokracie v naší zemi, pokud z ní vůbec ještě něco zbylo… *** V příloze naleznete Výzvu dědicům jako ukázku, jak pracuje švýcarský Dědický úřad Basilej–město, uveřejněnou v MFD (25.6.2026). Kolik asi podobných výzev uveřejnily instituce ČR v zahraničním tisku?
Zítra začíná už 28.ročník Letních táborů v Praskolesích. Bazén bude plně v provozu přes den i při nočním koupání, určitě nadcházející dva dny😊
Vychovali jsem už generaci dětí, které na LTP rádi vzpomínají. Mohly tam být dětmi, kde měly a mají svoji „ulici“ a nejsou svázány denním, pevným programem, jako doma. Pomoc psychologů dětem a jejich nenormální chování, stoupá každý rok (loni narostla o 60%!). Něco je hodně špatně, a nejen s dětmi…
Poslechněte si dnešní příspěvek o zákazu koupaní na ČRoPlus(7:56:20 - 7:59:42 hod.) I to je děsivé svědectví o tom, co jsme, a kam až jsme (ne)došli! Nikdo není za nic odpovědný, kritizujeme druhé a sami se chováme jako dobytek!
Zvířata vědí, kdy mají dost, člověk nikdy. Degeneruje z přemíry blahobytu, přestává zatěžovat tělo, mozek a vrací se na začátek.
Titanic jedoucí plnou parou do ledovce nelze zastavit, natož obrátit. Můžeme ho jen zbrzdit a vyhnout se srážce s ledovcem.
Jan Šinágl
Podpořte nezávislé vyšetřování a sdílení pravdy
Každý Váš příspěvek nejen pomáhá financovat naši práci, ale také podporuje šíření těchto informací, aby se dostaly k co nejvíce lidem. Společně tak můžeme zajistit odpovědnost a spravedlnost, aby pravda nezůstala skrytá. Děkujeme za Vaši podporu!