„Aplikací určitých principů jsou civilizace nejprve dovedeny k rozkvětu a posléze setrváváním na těchto principech a jejich pozdější, atpetrofované podobě, k záhubě.“ Prof. Bartou a jím formulovaný tzv. Herakleitův zákon.
Aktualizováno 31. 12. 2024
***
„Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.“ Tomáš Baťa
***
„Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.“ Tomáš Baťa
Excelentní představení a nejlepší návod, jak řešit i dnešní, nahromaděné problémy. Baťa to dokázal. Řídil se zdravým rozumem, odmítal dotace. Neblokovaly ho nepotřebné, hloupé zákony, předpisy, nařízení a armády nepotřebných úředníků. Potřebné „zákony“ vbudoval Baťa do duší a srdcí svých spolupracovníků!
Jeden příklad: Účetnický systém firmy Baťa byl dokonalý – bez počítačů, tvořen zdravým rozumem na bázi osobní odpovědnosti každého spolupracovníka. Sám si spočítal, kolik vydělá a každé oddělení bylo hodnoceno podle kvality odvedené práce. Výplata byla každý týden. Ve 40ti letech mohl Baťovec odejít do penze a užívat si života. Neodešel, nebo začal sám podnikat. Za 20 let poctivé práce odvedl takovou hodnotu, kterou dnes většina nevytvoří ani za 50 let. Jedna 90ti letá babička byla dotázána, co by si přála? „Být ještě jednou mladá a moci být opět zaměstnána u firmy Baťa.“
Firma BAŤA byla největší v ČSR a sedmá na světě. Po roce 1948 byla o vše okradena komunisty. J. A. Baťa byl odsouzen v nepřítomnosti na 15 let žaláře a každého půl roku tvrdé lůžko. Stal se brazilským občanem, kde měl pouze pozemky. Vybudoval opět firmu a dal práci 35 000 lidí. Brazílie ho navrhla v roce 1956 na Nobelovu cenu (vzdal se jí ve prospěch jiného Brazilce). Zemřel v roce 1965 s větou: „Pravda vyjde na povrch jako olej na vodu“ v den, kdy byl slavnostně otevřen most přes řeku Paraná, který navrhl…
Baťové byli rehabilitováni, ale dodnes jim nebylo nic vráceno. To, co získali ze svého ukradeného majetku, vybudovaného tvrdou, poctivou prací, si museli koupit. J. A. Baťa koupil firmu za 50 milionů Kč od svého nevlastního bratra Tomáše Bati. Potomci J. A. Bati dodnes nevlastní rodinou vilu ve Zlíně, kde sídlí ČRo a ČTK (umístit pamětní desku bylo dovoleno). Nejvyšší státní vyznamenání J. A. Baťa obdržel…
Syn zakladatele Tomík se roky s J. A. Baťou soudil o firmu u amerických soudů. Po letech soudních sporů Tomík vyhrál i s pomocí komunistů (nevydali soudu potřebné dokumenty), Britů a Američanů. Potřebovali se zbavit konkurenta (později se omluvili). Tomík si vzal za manželku dceru majitele advokátní kanceláře v Curychu, kde byly deponovány zlaté akcie firmy Baťa. Tomáš Baťa zahynul při leteckém neštěstí, když letěl do Švýcarska, dohlédnout na Tomíka, který se plně nevěnoval čemu měl, studiu a budování firmy Baťa ve Švýcarsku...
Dnes už zbylo z firmy Baťa prakticky jen jméno, ale odkaz zakladatele je stále aktuální. Na jaře jsem ve Zlíně potkal postarší manžele z Indie, bývalí zaměstnanci firmy Baťa si nakupovali knížky v angličtině o firmě Baťa. Poté navštívili památná místa a taxíkem projeli celý Zlín…
Tomáš Baťa měl v úmyslu kandidovat na presidenta. Věděl, že země potřebuje silného lídra. Dr. Edvarda Beneše by jistě porazil. Bohužel tragicky zahynul při leteckém neštěstí. Nepochybně by se napadení ČSR Německem bránil, s možnou pomocí Poláků a maršála Pilsudského. Hitler byl zděšen, jak dobře byla vyzbrojena naše armáda. Ta kapitulovala, resp. její vrchní velitel dr. Edvard Beneš. Značně tak pomohl vyzbrojit Wehrmacht. Často o osudech zemí a lidí rozhodují činy a nečiny jednotlivců…
Zbyly mi dva lístky kvůli onemocnění známých – nabízel jsem je zdarma, buď je měli, nebo nemohli. Naposledy jsem je nabídl skupince lidí před divadlem. Odpověď: „Děkujeme, my hrajeme😊“. Měl jsem na závěrečnou „děkovačku“ připraven pro herce výtah podstatného z myšlenek a filosofie Tomáše Bati. Tak jsem je, netuše, předal přímo do rukou představitele hlavní role Davida Suchařípa. Na nádherné, inspirující představení se půjdu podívat ještě jednou. Možná zjistím, že jsem přispěl k obohacení představení😊 Takto představení skončilo – dlouhým potleskem😊
Baťou se můžeme obohacovat a řídit celý život. Právě vyšel II. díl knihy Inspirace Baťa – nechte se inspirovat ke skutečnému, smyslplnému životu!
Dnes 1/3 lidí pracuje v ČR pro zahraniční firmy. Kapitál naší země končí v nemalé části v zahraničí. Dříve jsme bohatli z nápadů a plného využití schopností lidí. Pokud se k tomu nevrátíme, budeme zákonitě chudnout. Baťa nám ukázal cestu, jak dosáhnout vlastní, poctivou prací osobního blahobytu – i ve prospěch města, kraje, země - a jak žít a prožít smyslplný, tvořivý život, na který mohou navázat budoucí generace.
Být vždy „přítomen v přítomnosti“ je základem všeho
Potom vám neunikne ani jedna šance, která mnohdy přijde jen jednou za život. Baťa uměl vidět a využít každou, která ho potkala. V tom je trvale inspirující a všem poctivým, hledajícím lidem, příkladem.
Nic proti základním lidským právům, poznávání jiných zemí a vzájemnému obohacování se napříč kulturami a náboženstvími. Pokud připustíme masové promíchání i toho obyvatelstva, která ctí zcela jiné hodnoty, podřezáváme sami sobě „větev života“. Ten, kdo „hezkými slovy“ propaguje společné žití zcela jiných kultur a náboženství, bydlí snad sám v domě, jako běloch s černochy či cikány? Může žít šťastně většina bělochů či Eskymáků, v Africe? Každý člověk má v sobě zakódované myšlení, chování a způsoby svých předků. Pokud tyto místně nepřenositelné hodnoty, dané tradicí, klimatem a dějinami, odstraníme, ničíme sami sebe, svoji přirozenost a doplatíme na to všichni. Planeta země si vždycky poradí. Vždy dala člověku jasně najevo, kdo je zde skutečným Pánem. Ničíme-li tyto hodnoty i vzájemným promícháním různých hodnot a kultur, nemůže z toho na konci vzejít nic dobrého. První výsledky této „humanity“ vidíme v Evropě. I tady Baťa ukazoval cestu. Naučil své spolupracovníky budovat sebe, své okolí a zemi. Stejné naučil budováním svých fabrik i obyvatele jiných zemí.
Tedy toužíš po blahobytu, tak si ho také vybuduj!
Natahovat ruku a brát umí dnes kdekdo. Vážím si např. smyslu cikánů pro rodinu a hudbu. Dříve „kradli slepice“, dnes „vykrádají“ sociální dávky, při vší úctě k výjimkám. "Msta", za to, že jsme jim znemožnili kočování a jejich přirozený způsob života. Na Západě s nimi problém prakticky není. Buď jsou donuceni pracovat, nebo přešli z koňských povozů na karavany. Smí na jednom místě zůstat jen po určitou dobu. S čím obchodují ponechám na představivosti čtenáře. V Baťově Zlíně s cikány problém nebyl. Kolik lidí, kteří by mohli pracovat, dnes místo práce pobírá sociální dávky a nechá se nedůstojně živit prací druhých… Ministr Marián Jurečka mi nedávno odepsal (napsal jsem mu jak dokáže zdravé nezaměstnané zaměstnat Švýcarsko), že se musí brát ohled na základní lidská práva a nediskriminovat...
Jiná otázka je, kdyby bohaté země neplundrovaly přírodní bohatství „chudých“ zemí a skutečně jim pomáhaly, kde by dnes mohl asi svět být?
Je třeba zachovat národní identitu každé země. EHS Ludvíka Erharda fungovala proto, že byla usnadněna hospodářská spolupráce a prosazen zdravý rozum. EU nefunguje, příliš zasahuje do přirozené konkurence přebujelou administrativou. Cokoliv se příliš řídí byrokraticky, vede k zákonitému zřícení. Mizí-li přirozený rozdíl mezi mužem a ženou zvýhodňováním několika mála procent sexuálních menšin, mizí i páteř společnosti a její síla. Snaha o dokonalost potom nutně končí ještě větším chaosem.
EU nemá a nemůže mít společnou řeč – viz USA a samostatnost jednotlivých států, které spojují společné dějiny, tradice, kultura, náboženství a sjednocující jazyk. Každá země má mít životní úroveň podle svých schopností, budovanou férovou soutěží s druhými.
Baťa v krizi snížil ceny, platy a přesto uspěl – kvalitou a zdravým rozumem. Pouze navyšovat ceny není žádné umění. To není podnikání, ale jisté, postupné zanikání. Bez poctivé práce nejsou koláče a za tištěné peníze si chleba nekoupíte…
Přirozenost člověka brání tomu, aby dokázal včas zabránit krizi, kterou vnímá většina. Proto se lidstvo po vzestupu vrací vždy zákonitě na začátek, neschopno udržitelné existence. Neustále řešíme problémy, místo jim včas předcházet. To nikomu nebrání, aby se sám choval a konal tak, že se nebude muset za svůj život stydět.
Z Evropy úrodných „políček, rybníčků, potůčků“, jsme nadělali lány, veletoky a staveniště, ničící přírodu, tradici a duši. Příroda nikomu neodpouští.
Vše začíná výchovou vzděláním, osobním příkladem, budováním skutečných elit, které hospodářsky, kulturně a mravně „táhnou“ společnost. Udržují tak potřebnou rovnováhu svými schopnostmi, moudrostí a zdravým rozumem. Žádné zákony a dotace elity nenahradí. Bez nich se společnost postupně, zákonitě ničí a vrací na začátek.
Baťa dokázal spojit lidi, jejich přirozenost a schopnost, aktivní zodpovědnou prací. Spolupracovníci tak žili prací i životem ve prospěch firmy i svůj. To žádné sociální sítě nedokáží. Jsou jen nástrojem manipulace s lidmi, jejich využívání, resp. zneužívání. Člověka okrádají o skutečný život, aniž si to většina uvědomuje. Základem je obnovení přirozené lidské komunikace, plná, pozitivní koncentrace na přítomnost, jejíž kvalita určuje kvalitu celého našeho života.
Baťa dokázal spojit lidi, jejich přirozenost a schopnost, aktivní zodpovědnou prací. Spolupracovníci tak žili prací i životem ve prospěch firmy i svůj. To žádné sociální sítě nedokáží. Jsou jen nástrojem manipulace s lidmi, jejich využívání, resp. zneužívání. Člověka okrádají o skutečný život, aniž si to většina uvědomuje. Základem je obnovení přirozené lidské komunikace, plná, pozitivní koncentrace na přítomnost, jejíž kvalita určuje kvalitu celého našeho života.
***
Z morální závěti Tomáše Bati
… Byla to touha tvořit, poskytnout stále většímu množství lidu účast na výhodách, které náš závod jak zaměstnancům, tak zákazníkům poskytoval. Pokud budete této velké idei sloužiti, potud budete ve shodě se zákony přírodními i lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovati sám na sebe, jakmile přestanete sloužiti svým závodem všeobecně, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně.“
***
… Byla to touha tvořit, poskytnout stále většímu množství lidu účast na výhodách, které náš závod jak zaměstnancům, tak zákazníkům poskytoval. Pokud budete této velké idei sloužiti, potud budete ve shodě se zákony přírodními i lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovati sám na sebe, jakmile přestanete sloužiti svým závodem všeobecně, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně.“
***
„Neexistuje nejde!“ Tomáš Baťa
JŠ