Vaše hlášení o transparentnosti, svobodě tisku nebo korporátním a politickém vlivu pomáhá zajistit spravedlivý právní systém a rovnost pro všechny před zákonem.
„Profesor ekonomie učil, že společnost nemůže spotřebovat víc, než produkuje, profesor historie učil, že muži, kteří vybudovali tuto zemi nežili v chudinských čtvrtích, třetí, profesor psychologie, učil, že člověk je schopen samostatného myšlení.“
Za informace uvedené na této stránce nese plnou odpovědnost autor textu. European Justice Organization z.s. poskytuje pouze publikační účet pro nezávislé novináře a nenese odpovědnost za obsah ani za uvedené zdroje.
„Několik bláznů na trh kůži nese a časný podzim marně čeká na sníh, do cizích věcí nevměšujeme se a ještě méně - vlastně – do těch vlastních.“ Karel Kryl: píseň Září, 1990)
***
Další večer věnovala KVH vydání knihy AHOJ OBČANI!. Bohužel jsem přehlédl netradiční začátek od 17:00 hod (běžně od 19:00 hod.) a přišel na samotný závěr. Bylo plno. Nicméně jsem stihl zakoupit si knihu i s podpisy autorů (140 kč, byly rychle vyprodány). Říkal jsem si nevadí, podívám se na YouTube. Kupodivu KVH tento večer nenatáčela? Na závěr diskuse zaznělo z řad obecenstva, že výstava AHOJ OBČANI měla být v Národním muzeu, ne v Muzeu Prahy u Týnského chrámu, kde ji navštíví podstatně méně lidí (do 21.4.2025). Rozhovory s dvěma životními partnerkami Karla Kryly byly milé. Zavzpomínal jsem si i na můj exil ve Švýcarsku a koncert Karla Kryla pro krajany v Curychu koncem osmdesátých let, před „pádem“ komunistického režimu.
***
Z anotace v KVH: Dílo Karla Krylaintenzivně reagovalo na vývoj společenské situace a bylo veřejně angažované. Po více než dvě desetiletí navíc úzce souviselo se zpěvákovým působením v redakci Rádia Svobodná Evropa. Umělec břitce kritizoval okupaci v srpnu 1968 a pragmatismus normalizační společnosti, později z podobných pozic oponoval též průběhu československé transformace po roce 1989. Soustavně při tom vyzýval k vytváření odpovědné občanské společnosti. Kniha Ahoj občani!je doprovodnou publikací stejnojmenné výstavy, kterou Národní archiv a Muzeum Prahy pořádají v Domě U Zlatého prstenu. Jde o dosud nejrozsáhlejší krylovskou expozici, která uveřejňuje řadu dokumentů z osobního archivu Karla Kryla, jež dosud nebyly návštěvníkům a čtenářům přístupné. Publikaci zhodnotí Prokop Tomek (Vojenský historický ústav). Ukázky z knihy, včetně vzácných nahrávek z vysílání RFE, za autorský kolektiv představí Jakub Šlouf a Jiří Křesťan (oba z Národního archivu). Pořad večera doprovodí flétnový a komorní soubor ZUŠ Hostivice.
***
Rozkrádání veřejných peněz se stalo „národním sportem“. Není většího důkazu o morálním a mravním úpadku, resp. kolapsu společnosti, než jakým je současné dění na UK, v Motole, na soudech a u PČR. Konečný účet zaplatíme všichni, včetně budoucích generací. To předpovídal i Karel Kryl, dobře znající české dějiny a náš národní charakter jimi ovlivněný a patřičně formovaný, resp. zdeformovaný….
V roce 1939 chtěla bojovat a bránit se celá země. Dnes nabízíme mužům nemalé peníze za vstup do AČR? Bojovnost a charakter se za peníze nekoupí. Ukrajina nám ukazuje, jak se projevuje skutečný charakter národa. Bojuje i z nás a uchování naší „svobody“, která se nenápadně, ale trvale umenšuje. Naše životy jsou stále více ovládány a manipulovány, aniž si to je schopna většina plně uvědomit. Přílišný blahobyt vede vždy k degeneraci těla i ducha – viz text níže z roku 1957, jehož obsah se dnes plně realizoval. Je výzvou ke konání každému, kdo si ještě dokázal uchovat zdravý rozum a úsudek. . Boj proti vnitřní nesvobodě neskončil, resp. stále nezačal… JŠ ***
*** … „Až donedávna ano, jenže za poslední rok jsme se tak rozrostli, že jsem musel najmout tři pomocníky.“
„Jaké pomocníky? Odsud?“
„Jeden je profesorem ekonomie, který venku nesehnal místo, protože učil, že společnost nemůže spotřebovat víc než, produkuje, druhý je profesorem historie, který zase nesehnal místo, protože učil, že muži, kteří vybudovali tuto zemi nežili v chudinských čtvrtích, no a třetí je profesorem psychologie, který se ocitl bez práce, protože učil, že člověk je schopen samostatného myšlení.“
„A ti pro vás pracují jako instalatéři a opraváři telefonů?“
Kauza manželů Petrových začala v roce 2007. Po 18. letech mají zbourat stavbu kvůli 40. centimetrům čtverečním! Paní Helena Petrová mi napsala (23.3.2025): „Karel Kryl měl v Metru plakát na eskalátorech. Vždy jsem mu zamávala na Letenském náměstí, naproti Billy je malá vzpomínka. Když tudy jedu, tak mu v květinářství kousek od vzpomínky, koupím kytičku. Když se vrátil, měla jsem prodejnu v Havelské. Každé ráno chodil kolem. Když jsme byly venku tak vždy zvolal: „Ahoj děvčata“. Bylo to milé, ale brzy zemřel.“
Tak to má být, dělat sám to, co se nám na druhých líbí. Proč se sám mračit, když se nám mračení druhých nelíbí? Úsměv je život, projev vyššího stupně inteligence, stejně jako humor druhem odvahy. Nic nás nestojí. Jen my sami si ho můžeme vzít. Karel Kryl se uměl smát. Byl stejně upřímný a přirozený na veřejnosti, před kamerou i mimo ni. Máme se stále co učit – i od nejmenších dětí, které schopnost přirozeného úsměvu ještě neztratily. JŠ
Podpořte nezávislé vyšetřování a sdílení pravdy
Každý Váš příspěvek nejen pomáhá financovat naši práci, ale také podporuje šíření těchto informací, aby se dostaly k co nejvíce lidem. Společně tak můžeme zajistit odpovědnost a spravedlnost, aby pravda nezůstala skrytá. Děkujeme za Vaši podporu!