Vaše hlášení o transparentnosti, svobodě tisku nebo korporátním a politickém vlivu pomáhá zajistit spravedlivý právní systém a rovnost pro všechny před zákonem.
European Justice Organization (EJO) na základě nových důkazů a zpráv auditorů rozšiřuje trestní oznámení proti Maximovi Ponomarenkovi a dalším osobám zapojeným do řízení společnosti MI ESTATE.
European Justice Organization (EJO) oznamuje, že na základě nových důkazů a zpráv auditorů rozšiřuje dosavadní trestní oznámení podané vůči Maximu Ponomarenkovi a dalším osobám souvisejícím s vedením společnosti MI ESTATE. V původním řízení (sp. zn. KRPA-335721-8/ČJ-2024-000072) již byla zmiňována podezření týkající se pomluvy, křivého obvinění či tunelování firmy.
Nová zjištění navíc naznačují, že se do celé kauzy mohli zapojovat i dosud neustanovení aktéři, a to prostřednictvím organizované skupiny s možným dopadem na majetek společnosti. EJO proto považuje za nezbytné, aby státní orgány prověřily veškeré transakce, jednání a rozhodovací pravomoci v rámci firmy.
Výzva státnímu zastupitelství k účasti na insolvenčním řízení
Vzhledem k tomu, že s MI ESTATE probíhá insolvenční řízení vedené u Městského soudu v Praze pod sp. zn. MSPH 59 INS 6526 / 2025, považuje EJO za důležité, aby státní zastupitelství od samého počátku dohlíželo na průběh této insolvence. Důvodem je ochrana veřejného zájmu a předcházení jakémukoli zneužití procesních postupů, jež by mohlo poškodit věřitele, zaměstnance i další zúčastněné subjekty.
„Zjištěné skutečnosti svědčí o možném protiprávním jednání, které musí být prověřeno nejen z trestněprávní perspektivy, ale i v kontextu možného ovlivňování průběhu insolvenčního řízení. Proto jsme oslovili Městské státní zastupitelství v Praze, aby do tohoto procesu aktivně vstoupilo,“ uvádí se v oficiálním prohlášení EJO.
Proč je účast státního zastupitelství klíčová
Zástupci EJO zdůrazňují, že účast státního zastupitelství v insolvenčním řízení může:
Zajistit lepší koordinaci mezi trestním a insolvenčním řízením,
Zamezit úniku majetku dlužníka či dalším nelegitimním krokům,
Chránit věřitele a další zájmové skupiny před ekonomickými ztrátami,
Posílit důvěru veřejnosti v transparentní průběh řízení.
European Justice Organization se dlouhodobě věnuje monitorační činnosti a podpoře transparentních právních postupů v případech s významným dopadem na veřejný zájem. V rámci této kauzy je připravena s orgány činnými v trestním řízení i s insolvenčním soudem plně spolupracovat a předložit veškeré informace, které by mohly vést k objasnění podezření vznesených proti osobám podílejícím se na vedení MI ESTATE.
European Justice Organization (EJO) se rozhodlo obrátit na Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) a vyzvat ji k zahájení úkonů trestního řízení. Důvodem jsou veřejná sdělení pana Maxima Ponomarenka, která jmenovitě označují konkrétní osoby za pachatelsky zapojené do rozsáhlé trestné činnosti.
Podle tvrzení pana Ponomarenka dochází k tunelování společnosti MI ESTATE a souvisejícím falšováním směnek, paděláním faktur či zkreslováním hospodaření, což mimo jiné znamená krácení daní. Veškeré tyto aktivity mají údajně probíhat v rámci organizované skupiny, do níž spadají členové vedení MI ESTATE, účetní, daňoví poradci, auditorská firma, a dokonce i státem jmenovaní exekutoři. Vzhledem k tomu, že podle Maximových výroků může škoda dosahovat desítek až stovek milionů korun, EJO považuje za nezbytné, aby případ převzala NCOZ a důkladně prověřila pravdivost těchto obvinění.
European Justice Organization (EJO) při zachování rovnováhy a nestrannosti přijalo rozhodnutí právně konfrontovat veřejná tvrzení pana Maxima Ponomarenka. Z tohoto důvodu se EJO obrátilo na Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ), aby prošetřila závažná obvinění týkající se organizované skupiny, která se dle Ponomarenkových slov dopouští rozsáhlé hospodářské trestné činnosti (včetně tunelování, krácení daní, falšování dokumentů či zkreslování účetnictví).
Současně se však v jiném trestním oznámení objevuje podezření, že by se Maxim Ponomarenko mohl sám dopouštět různých ekonomických deliktů, jakož i trestných činů pomluvy či křivého obvinění (a to v nejpřísnějším odstavci právní kvalifikace).
Z podstaty věci vyplývá, že orgány činné v trestním řízení v závěru vyšetřování nemohou dospět k možnosti, že se žádný trestný čin nestal. Buď se potvrdí některé ze skutků, z nichž Maxim Ponomarenko veřejně obviňuje další osoby, a následně bude nutné zahájit jejich trestní stíhání, anebo se prokáže, že obvinění vznesená panem Ponomarenkem nejsou pravdivá – a v takovém případě musí být zvažováno trestní stíhání pana Ponomarenka za křivé obvinění a pomluvy.
EJO tímto zdůrazňuje, že jakékoli nekalé praktiky, ať už na straně Maxima Ponomarenka nebo ostatních aktérů údajně zapojených do hospodářské kriminality, musí být řádně prověřeny a v případě prokázání postiženy v souladu se zákonem.
Podpořte nezávislé vyšetřování a sdílení pravdy
Každý Váš příspěvek nejen pomáhá financovat naši práci, ale také podporuje šíření těchto informací, aby se dostaly k co nejvíce lidem. Společně tak můžeme zajistit odpovědnost a spravedlnost, aby pravda nezůstala skrytá. Děkujeme za Vaši podporu!