Skutečný prapor českého hokeje drží dospělí a junioři. Držme jim palce, aby udržovali tradici českého hokeje – i na památku těch, kteří v ní nemohli pokračovat. Síň slávy českého hokeje je „krám“, místo CHRÁMU!
Aktualizováno 10.1.2025: Odpověď Českého hokeje (bez podpisu) - viz fotokopie na konci článku. JŠ
***
S titulem mistrů světa naší reprezentace v Praze v roce 2024 a aktuálním třetím místem U21 na MS v Kanadě si připomeňme, jak si vedení českého hokejového svazu skutečně „váží“ historie našeho hokeje.
***
S titulem mistrů světa naší reprezentace v Praze v roce 2024 a aktuálním třetím místem U21 na MS v Kanadě si připomeňme, jak si vedení českého hokejového svazu skutečně „váží“ historie našeho hokeje.
Původně byla Síň slávy českého hokeje mnohem větší v Galerii Harfa, poblíž O2 Arény. Bylo prý moc drahá? (Dominik Hašek údajně z něho odnesl své artefakty z obav, aby nebyly rozkradeny? Mimochodem i artefakty našeho nejlepšího střelce v MS ve fotbale v roce 1934 Oldy Nejedlého ze Žebráku, byly novináři rozkradeny, kdy si je u něho zapůjčili a nevrátili). Nové sídlo Síně slávy českého hokeje na Nekázance spíše připomíná „krám“, místo CHRÁMU! Končí rokem 2010, pomineme-li videa z roku 2024. Český hokejový národ a historie českého hokeje by si zasloužily daleko více. Knihy o dějinách ledního hokeje v naší zemi také nejsou nabízeny, jen dětské skládačky…
Navštívil jsem ji minulý týden (včera podruhé, byl jsem jediný návštěvník). Kupodivu otřesný dokument Konec mistrů světa (2023) jsem nenalezl? Byl nabídnut, ale vedením ČHS odmítnut?! Poprvé jsem ho shlédl na ČT (v iVysílání nebyl k dispozici ani pár dní, jak je běžné). Žádal jsem ČT, aby ho opět promítla před MS v Praze 2024, odmítla - nemá prý autorská práva (vlastní je ÚDV – ústav dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, tedy vyroben za veřejné peníze). Nelze ho ani zakoupit. ÚDV mi doporučilo, abych sledoval jeho webové stránky, kde bude informace, na jakých akcích se bude promítat… (v pondělí 6.1 ČT avizovala pořady na 7.1 – pořad Útěk do Berlína o Mašínech nezmínila. Ten přehrát půjde v iVysílání trvale, doufejme…).
V Síni slávy českého hokeje se dozvíte o tragických lidských osudech Mistrů světa a Evropy z roku 1947 jen okrajově (když si dáte práci hledat), zejména skvělého brankáře Bóži Modrého. – brankář Ondřej Pavelec měl v NHL na své přilbě fotografii Bóži Modrého. Na pohřeb mu přišli stovky lidí, kteří nezapomněli… Do knihy návštěv jsem napsal: „Proč není k dispozici dokument Konec mistrů světa? (ČT 2023)“…
50. léta byla tragická i pro hokej - mistři světa skončili ve vězení - článek v Síni slávy českého hokeje jsem nenašel…
Gustav Bubník je v Postavení mimo hru – také jsem nenašel… Vzpomínám na MS v ledním hokeji v Praze 2015, kdy byl čestným hostem Vladimír Zábrodský – předával ceny, očekával, že bude moci promluvit, bylo to vidět, slovo mu uděleno nebylo…? Vladimír Zábrodský a Vladimír Bouzek, persekuováni nebyli.
O tragickém konci českých hokejistů nad kanálem La Manche (8. listopad 1948) jsem v Síni slávy českého hokeje nic nenalezl, kdo by hledal, když neví?
Vedení ČHS je i návštěvníky informováno o nedostatcích, nic se neděje, žádný aktivní zájem… Hrdinové odpusťte…
FOTOGALERIE připomíná ty, na které už pomalu zapomínáme: Jaroslava Drobného (vítěz Vimbledonu), Jaroslava Jiříka (první profesionál v Kanadě), Josefa Golonku, bratry Holíkovi, Václava Nedomanského, Ivana Hlinku, Jana Suchého, či Rudlu Potsche (z mého příbuzenstva). Najdete i životopis Luďka Brábníka, následovníka Josefa Laufera. Komentoval i tenis. Jeho kultivované, odborné a lidské komentáře jsou dodnes nepřekonané. Současní sportovní komentáři se od něho mají stále co učit.
Skutečný prapor českého hokeje tak drží dospělí a junioři. Držme jim palce, aby udržovali tradici českého hokeje – i na památku těch, kteří v ní nemohli pokračovat. Čest jejich památce, jejich trvalému sportovnímu a mravnímu odkazu!
JŠ